Historie

Vinice se rozprostírají na svazích nad vesničkami Vičice a Stranná na viniční trati Zámecká. Katastrálně spadají pod obec Březno, podoblast litoměřická, vinařská oblast Čechy.

Nejstarší zmínka o pěstování vinné révy v našem nejbližším okolí je již z roku 1285. K následnému rozvoji vinařství přispěl především Karel IV., když roku 1374 udělil blízkému městu Kadaň stejná privilegia jako Praze. Na přelomu 15. a 16. stol. zde vinařství vzkvétalo, nicméně po třicetileté válce (polovina 17. století) prakticky zaniklo a okolí se stalo spíš pivovarnickou oblastí. S výjimkou několika hlav na pozemcích místních obyvatel se zde tedy vinná réva nepěstovala po více než tři století.

Až v roce 1987 Státní statek Chomutov vyzkoušel obnovit tradici a vysadil několik odrůd. Vinohrad dostal jméno Pokus. A právě tato vinice o rozloze 1,2 ha,  nejstarší v této oblasti, se stala naší první. Přejmenovali jsme ji a nyní nese jméno po patronovi českých vinařů - sv. Václav. V této vinici pěstujeme původně vysazené odrůdy Müller ThurgauPinot Gris (Rulandské šedé)Chrupka bílá, Kerner, Ryzlink Rynský a Zweigeltrebe. V roce 2012 jsme obnovili 3 ha půdy pro výsadbu odrůd Hibernal a Sevar, která proběhla o rok později. V roce 2014 jsme založili další vinici, která plodí odrůdu Solaris a po 4 letech se dočkala rozšíření o další hektar. Vinohrad jsme pojmenovali po dalším z patronů vinařů - sv. Urban. Na jaře roku 2018 jsme založili nový vinohrad nesoucí jméno Josefínka a vysadili opět novou perspektivní odrůdu Rinot 

 

Více - http://www.ovine.cz/web/structure/vinarske-obce-68.html?do[loadData]=1&itemKey=cz_105

Buďte první, kdo se dozví co se u nás děje.

Naši partneři: Cestovní kancelář REISTOUR, Znalec vín - encyklopedie

Aeto - výroba internetových stránek, aplikací s marketingovou podporou

region