Historie

Vinice Vičického vinařství Mikulášek se rozprostírají na svazích nad vesničkami Vičice a Stranná na viniční trati Zámecká. Katastrálně spadají  pod obec Březno, podoblast litoměřická, vinařská oblast Čechy.

Nejstarší zmínka o pěstování vinné révy v našem nejbližším okolí je již z roku 1285. K následnému rozvoji vinařství přispěl především Karel IV., když roku 1374 udělil blízkému městu Kadaň stejná privilegia jako Praze. Na přelomu 15. a 16. stol. zde vinařství vzkvétalo, nicméně po třicetileté válce (polovina 17. století) prakticky zaniklo a okolí se stalo spíš pivovarnickou oblastí. S výjimkou několika hlav na pozemcích místních obyvatel se zde tedy vinná réva nepěstovala po více než tři století.

Až v roce 1988 Státní statek Chomutov vyzkoušel obnovit tradici a vysadil několik odrůd. Vinohrad dostal jméno Pokus. A právě tato vinice o rozloze 1,2 ha,  nejstarší v této oblasti, se stala naší první. Přejmenovali jsme ji a nyní nese jméno po patronovi českých vinařů - sv. Václav. Pěstujeme na ní původně vysazené odrůdy Müller ThurgauPinot Gris (Rulandské šedé)Chrupka bílá, Kerner, Ryzlink Rynský a Zweigeltrebe. V roce 2012 jsme obnovili další 3 ha půdy pro výsadbu odrůd Hibernal a Sevar, která proběhla o rok později. A letos již čekáme na první sklizeň.

 

Roku 2014 jsme založili další vinici, která bude plodit odrůdu Solaris. Vinohrad jsme pojmenovali po dalším z patronů vinařů - sv. Urban. Vinohrad leží na nejvyšším vičickém svahu a Sv. Urban tak má výhled do celého údolí, kde již čekají na postupnou obnovu další viniční tratě.

 

V roce 2018 na jaře máme připraveno vysadit odrůdu Rinot a rozšířit odrůdu Solaris.

 

Více - http://www.ovine.cz/web/structure/vinarske-obce-68.html?do[loadData]=1&itemKey=cz_105

Buďte první, kdo se dozví co se u nás děje.

Naši partneři: Cestovní kancelář REISTOUR, Znalec vín - encyklopedie

Aeto - výroba internetových stránek, aplikací s marketingovou podporou

region